تشخیص نوع اسکلت یک ملک

تشخیص نوع اسکلت یک ملک

  • ویژگیهای فنی ملک

تشخیص نوع اسکلت یک ملکتشخیص نوع اسکلت یک ملک از روی نقشه به آسانی انجام می شود. شما به عنوان خریدار حق دارید که نقشه ملک را از فروشنده بخواهید. اما  تشخیص نوع سازه یک ملک از روی مشخصات ظاهری نیز امکانپذیر است. اگر می خواهید بدانید اسکلت ساختمان شما فلزی است یا بتنی حتما این مقاله را بخوانید.

سازندگان با توجه به سرعت بالای اجرای اسکلت فلزی و یا پایین تر بودن هزینه اسکلت بتنی و معیارهای دیگر یکی از آنها را انتخاب می نمایند. اما بهتر است بدانید سازه های بتنی و فلزی هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. سازه های فلزی در مقایسه با سازه های بتنی به دلیل سبک تر بودن و همچنین مقاومت کششی زیاد عملکرد بهتری در برابر زلزله از خود نشان می دهند. بنابراین ابعاد تیرها و ستونها در اسکلت فلزی کوچکتر از اسکلت بتنی می باشد. این تفاوت ابعاد در ساختمانهای بلند بسیار مشهود بوده و بر روی معماری تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. بنابراین در ساختمانهای بلند و برجها اغلب اسکلت فلزی و یا ترکیبی از اسکلت فلز و بتن استفاده می باشند.

اما اتصالات اسکلت فلزی یکی از نقاط حساس این نوع اسکلت می باشد که اغلب نظارت بر اجرای صحیح آنها به درستی انجام نمی شود. مقاومت پایین در مقابل حریق و از طرفی دیگر ضعف در مقابل عوامل رطوبتی از دیگر  اشکالات ساختمانهای فلزی می باشد. به عنون مثال بسیار دیده شده که در ساختمانهای قدیمی بخشی از اسکلت به دلیل نفوذ رطوبت از تاسیسات دچار خوردگی شده که این مساله می تواند بر مقاومت و تعادل ساختمان اثرات به شدت مخربی داشته باشد.

صرفنظر از مزایا و معایب فوق الذکر شاید بخواهید بدانید ملکی که خریداری می کنید اسکلت فلزی دارد یا بتنی؟ مسلما بهترین روش آنست که به نقشه ساختمان دسترسی داشته باشید و سعی کنید همواره نقشه ملک را از فروشنده بخواهید. نقشه مهمترین بخش از شناسنامه فنی ساختمان بوده که در آینده برای تعمیرات و یا مقاوم سازی ساختمان حتما به آن نیاز خواهید داشت. اما اگر به هر دلیلی به نقشه دسترسی نداشته و در زمینه ساختمان اطلاعی ندارید با چند راهکار ساده بدون اینکه کسی به شما اطلاعات غلط بدهد می توانید نوع اسکلت را تشخیص دهید.

بهترین روش آن است که ابتدا سری به پارکینگ بزنید. در پارکینگ نازک کاری و سفت کاری ها کمتر از جاهای دیگر ساختمان بوده و بنابراین بهترین محل برای تشخیص اسکلت است. اگر ساختمان بتنی باشد ابعاد ستونها بزرگ است به گونه ای که در یک ساختمان حدود 5 طبقه ابعاد ستونها حدود 50*50 و یا حتی بیشتر می باشد این در حالیست که این ابعاد ستونها در ساختمانهای فلزی از حدود 25*25 شروع می شود. البته بزرگی ابعاد ستونهای بتنی اغلب در داخل واحدها نیز قابل مشاهده می باشد. نکته دیگر آنست که در ساختمانهای فلزی اغلب در پارکینگها بادبندهایی به شکل ضربدری، هشتی و یا اشکال مشابه هشت دیده می شود.

تشخیص نوع اسکلت یک ملک تشخیص نوع اسکلت یک ملک

به علاوه از آنجاییکه ابعاد تیرهای بتنی از تیرهای فلزی بزرگتر بوده اغلب بخشی از تیر از زیر سقف نمایان می شود که به آن آویز تیر گفته می شود. محل این نوع تیرها در محور متصل کننده دو ستون است.  البته آویز تیرها را می توان در داخل سقف واحدها نیز مشاهده نمود. اگرچه گاهی توسط سقف کاذب و یا شگردهای معماری مخفی می شوند ولی با کمی دقت می توانید آنها را بیابید.

نکته دیگر محل اتصال ستونها به سقف می باشد. در این محل اغلب اجزا اتصالات اسکلت فلزی دیده می شود. این اجزا گاهی به صورت قطعات فلزی مثلثی شکل و یا گاهی به صورت نبشی و … دیده می شوند. که البته در فضای مشاعات و بخصوص در پارکینگها این اتصالات دیده می شوند. البته در پارکینها ممکن است در پای ستونها نیز این نوع اجزا اتصالات را مشاهده نمایید.

البته در پایان لازم است بدانیم برای ساختمانهای تا حدود 5 طبقه اغلب سازندگان به دلیل هزینه کمتر از اسکلت بتنی استفاده کرده و بنابراین بیشتر ساختمانهای مسکونی با همین حدود طبقات اسکلت بتنی دارند.

 

اسکرول به بالا